Автор: Анна Соколенко
Напевне найчастіше, що турбує маму під час годування грудьми: «Чи вистачає моєму малюку молока?»
Це питання актуальне і одразу після пологів, і в місяць, і в три, і в пів року.
Які ситуації викликають у мами такі думки?
Я не відчуваю наповненості грудей
Я не можу нічого зцідити після годування (або зціджую дуже мало)
Дитина постійно висить на грудях
Дитина нервується під час годування
Дитина мало спить
Зважування до та після годування показують невеликий приріст ваги
Молоко блакитне, прозоре, пісне, нежирне
Після суміші дитина заспокоюється, засинає
Справжні причини, чому молока може не вистачати:
Травма міжхребцевих 4-5 хребців ( при порушенні інервації лактація неможлива)
Синдром Шихана (крововилив в гіпофіз під час пологів)
Недорозвинуті молочні залози (гіпоплазія)
Оперативні втручання на молочній залозі, коли розріз йшов через сосок та пошкодив протоки
Рубці на молочній залозі (опіки, дитячі травми, оперований мастит)
Захврювання щитовидної залози
Гіпертонія під час вагітності
Полікістоз яйників
Зазначу, що категорично не вийде годувати лише в перших двох випадках. Всі решта мають великі шанси.
Також завжди треба брати до уваги потребу мами в лікуванні. Є препарати, які знижують кількість утвореного молока. Це препарати, які мають дію протилежну до гормонів лактації.
Оральні контрацептиви (естрогени, в меншій мірі гестагени)
Каберголін (Достінекс) та бромкриптин (Парлодел)
Сечогінні препарати
Антигістамінні препарати (протиалергічні 1,2 покоління)
Судинозвужуючі (катехоламіни, ефедрин)
Які можуть бути причини, чому дитина не зможе «наїсти» собі достатньо молока:
Неправильне прикладання
Годування по режиму
Відсутність нічних годувань
Наявність дурника, пляшки, накладки
Раннє введення прикорму, води, чаю і т.д.
То ж, як все таки визначити, чи вашій дитині вистачає молока? Для цього є лише дві ознаки:
Набір ваги мінімум 125г\тиждень чи 500 г\місяць
Тест мокрих пелюшок (ТМП). Для дитини до 2 тижнів нормою є стільки скільки їй днів, з 2 тижнів до 6-ти місяців – 10-12 МП,старше 6-ти місяців – 8-10 МП.
Якщо по вищевказаних ознаках у вас проблем немає, ви можете не хвилюватися, вашій дитинці вистачає молока.
То чому ж у вас виникають питання? Давайте розберемо кожне з них.
Я не відчуваю наповненості грудей. Так, з часом лактація встановлюється на рівні, який потребує малюк і тому мама вже не відчуває переповненості грудей, так як це було в перший місяць-два після пологів. Вітаємо, у вас встановилася зріла лактація.
Я не можу нічого зцідити після годування (або зціджую дуже мало).Ніхто і ніщо не зможе добути краще молоко з грудей ніж малюк. Так природою закладено, що рот малюка найкраще стимулює груди для вироблення та вивільнення молока. Часто мами, в яких малюки набирають більше ніж кілограм в місяць, не можуть зцідити ні краплі. На жаль (чи на щастя) руками чи молоковідсмоктувачем треба ще вміти добути молоко з грудей. Просто дайте можливість робити це малюку.
Дитина постійно висить на грудях. Діти, народжені з захищеного маминого живота, потребують притулку та заспокоєння від емоцій та знань отриманих в цьому великому та незвичному світі. Грудне вигодовування – це не лише їжа. Це і психологічний розвиток дитини. Такими зависаннями дитина заспокоюється та забезпечує собі достатню кількість молока. Не відмовляйте їй в цьому.
Дитина нервується під час годування. Часто, особливо ввечері, дитина відчуває дискомфорт під час годування. Можливо її турбують коліки ( фізіологічне дозрівання нервової та травної системи), можливо нові емоції. Просто вселіть їй відчуття спокою та впевненості в материнській любові і все налагодиться.
Дитина мало спить. Так закладено природою, що діти мають короткі проміжки сну, для забезпечення своєї безпеки. Діти на штучному вигодовуванні сплять міцніше через те, що суміш є штучною та важкозасвоюваною речовиною, для всмоктування потрібно багато енергії, яка накопичується під час сну. Старайтесь відпочивати разом з малюком.
Зважування до та після годування показують невеликий приріст ваги. Такий метод давно вже спростували матусі, яким було цікаво проводити експерименти. Годуючи дитину з чашечки наприклад 50 мл молока, набір ваги щоразу показував різні цифри. Від +100 до -20 гр. Так само і ми, випивши 1 літр води, не станемо важчі на кілограм. Обмін речовин в організмі проходить не за принципом посуду: «Скільки налив – стільки і отримав». Зважуйте не частіше ніж один раз в тиждень, в один і то й же час, голим, на тій самій вазі.
Молоко блакитне, прозоре, пісне, нежирне. Це найважливіший пункт. Ваше молоко є найцінніше, найсмачніше та саме таке, як потрібно вашій дитині в даний момент. Якщо спостерігати за складом молока однієї мами протягом дня, то він буде щоразу змінюватися так, як потребує цього малюк. Тому не хвилюйтесь і годуйте грудьми. Це Богом дане благословення для вашої дитини.